antidopingová agentúra sr

Antidopingová agentúra Slovenskej republiky je samostatný právny subjekt vo forme štátnej príspevkovej organizácie so špecifickým zameraním činnosti zriadená pod Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR dňa 1. januára 2009.

viac o agentúre

poslanie

Základným cieľom agentúry je chrániť identitu športu ako fenomenálnej ľudskej aktivity, napomáhať právu športovcov zúčastňovať sa športu bez dopingu a tým propagovať zdravie, spravodlivosť a rovnosť možností pre všetkých športovcov. Antidopingová agentúra SR (ADA SR) sa svojou činnosťou podieľa na harmonizácii, koordinácii a súčinnosti antidopingových programov na národnej i medzinárodnej úrovni s ohľadom na kontrolu, prevenciu a ochranu pred dopingom. Pre tento účel bude ADA SR zabezpečovať nastavenie komplexnej antidopingovej regulácie v súlade so športovo-technickými normami, národnou legislatívou a Svetovým antidopingovým kódexom WADA.

aktuality

zobraziť všetky
Môže si športovec kedykoľvek „zapáliť“ alebo dať kávu?

Káva či cigareta u športovcov sú akceptovateľné aj priamo pred športovým výkonom. V prípade cigarety však len mimo športoviska. Počet káv navyše nie je obmedzený. Dôležité je ale rozlišovať, ako sa dostane kofeín či nikotín do tela.

Zobraziť
Dodržiavanie antidopingových pravidiel u športovcov preverujú kontroly

Súčasťou života nielen vrcholových športovcov je dopingová kontrola. Tú vykonávajú profesionálni dopingoví komisári. Okrem dopingových kontrol sa pre športovcov, ktorí spĺňajú určité kritéria, zaviedol aj tzv. biologický pas.

Zobraziť
Depresie trápia aj športovcov. Je užívanie antidepresív dovolené?

Psychické problémy trápia čoraz väčšie percento populácie. Výnimkou nie sú ani športovci. Liečba psychickým chorôb je však často nutná liekmi. Sú antidepresíva, lieky na potlačenie úzkosti či medikamenty na spanie u športovcov dovolené?

Zobraziť
Aké problémy trápia ženy v športe?

Športovkyne sa stretávajú s viacerými zdravotnými problémami. Na jednej strane je to menštruačný cyklus, ktorý nielen športovkyniam spôsobuje mnohé problémy. Ďalšie komplikácie nastávajú, ak chcú brať hormonálne lieky. Je branie antikoncepcie či umelé oplodnenie v športe vôbec dovolené?

Zobraziť
icon
icon
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img