antidopingová agentúra sr

Antidopingová agentúra Slovenskej republiky je samostatný právny subjekt vo forme štátnej príspevkovej organizácie so špecifickým zameraním činnosti zriadená pod Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR dňa 1. januára 2009.

viac o agentúre

poslanie

Základným cieľom agentúry je chrániť identitu športu ako fenomenálnej ľudskej aktivity, napomáhať právu športovcov zúčastňovať sa športu bez dopingu a tým propagovať zdravie, spravodlivosť a rovnosť možností pre všetkých športovcov. Antidopingová agentúra SR (ADA SR) sa svojou činnosťou podieľa na harmonizácii, koordinácii a súčinnosti antidopingových programov na národnej i medzinárodnej úrovni s ohľadom na kontrolu, prevenciu a ochranu pred dopingom. Pre tento účel bude ADA SR zabezpečovať nastavenie komplexnej antidopingovej regulácie v súlade so športovo-technickými normami, národnou legislatívou a Svetovým antidopingovým kódexom WADA.

aktuality

zobraziť všetky
Zoznam zakázaných látok a metód 2023

1. januára 2023 vstúpi do platnosti nový Zoznam zakázaných látok a metód 2023.

Zobraziť
Tramadol medzi zakázanými látkami

Výkonný výbor WADA schválil zaradenie tramadolu do Zoznamu zakázaných látok. Zákaz nadobudne účinnosť 1. januára 2024. Prečítajte si o tramadole, jeho mechanizme účinku či farmakokinetike.

Zobraziť
Patrí marihuana na zoznam zakázaných látok alebo nie?

Túto otázku si nekladú už len športovci, ale čoraz častejšie aj laici. Hoci mnohí by marihuanu radi zo zoznamu zakázaných látok vyňali, tak skoro k tomu zrejme nedôjde. Užívanie marihuany totiž odporuje športovému duchu.

Zobraziť
Žaneta Csáderová: Športovci siahajú po dopingu aj pre zranenia či choroby

Kedy je športovec náchylnejší porušiť antidopingové pravidlá a ako ho môže ovplyvniť jeho okolie? Aj o tom hovorili odborníci na konferencii Svetovej antidopingovej agentúry. Podľa riaditeľky SADA Žanety Csáderovej riešili najmä integritu športu.

Zobraziť
icon
icon
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img