Výživové doplnky

DOPLNKY VÝŽIVY V ŠPORTE

SADA v spolupráci s farmáciou pripravila vzdelávací program zameraný na doplnky výživy. Hlavným zámerom je informovať o funkčnosti jednotlivých skupín výživových prepáratov z pohľadu vedy a výskumu.

Iónové nápoje sú určené na prevenciu dehydratácie, podporu udržania intenzity vykonávanej fyzickej aktivity a doplnenie stratených minerálov či energie počas záťaže a po záťaži. S touto skupinou výživových doplnkov sa naozaj stretol asi každý športovec. A napriek tomu, nie každý vie, aké druhy týchto nápojov existujú a čo všetko obsahujú.

Horčík a vápnik sú dva najčastejšie skloňované minerály v súvislosti so športom. V dnešnej dobe snáď neexistuje výživový doplnok, ktorý by tieto ióny neobsahoval. Čo sa však stane ak človek užíva zbyotočne vysoké dávky, pričom netrpí nedostatkom?

Kĺbová výživa a jej najčastejšie zložky: hydrolyzovaný kolagén, glukózamín, chondroitín. V tretej časti programu o výživových doplnkoch prinášame prehľad a funkciu najznámejších zložiek.

Kreatín je najviac preskúmaným športovým výživovým doplnkom na celosvetovom trhu. Mnoho ľudí, odborníkov, ale aj samotných športovcov má na kreatín svoj názor. Ale poznáte to: čím viac ľudí a výskumov, tým viac názorov. Preto sme sa zamerali najmä na funkciu kreatínu a čo od jeho užívania môžete očakávať.


 

UVEDOMENIE

Je dôležité UVEDOMIŤ si, že na trhu s doplnkami existujú isté záležitosti, ktoré sťažujú zisťovanie, čo daný výrobok vlastne obsahuje. Ak to športovec alebo spotrebiteľ nevie, necháva otvorené dvere nasledovným situáciám:

  • pozitívne výsledky na antidopingových testoch
  • účinky poškodzujúce zdravie

Kým mnohí by tvrdili, že po prečítaní uvedených rizík a po zvýšení povedomia v tejto sekcii by športovci mali zvážiť neužívanie potravinových doplnkov, je pochopiteľné, že mnohí budú aj tak stále vyhľadávať to, čo považujú za „bezpečné“ výživové doplnky. Čo môžete urobiť, aby ste ZNÍŽILI riziko pozitívnych antidopingových výsledkov či nežiaducich účinkov na vaše zdravie?

Výživové doplnky - info brožúrka
Odporúčania pri výbere výživových doplnkov
Oznam o výživových doplnkoch
 

ZHRNUTIE

Antidopingová agentúra Slovenskej republiky odporúča kupovať preparáty, ktorých výrobca deklaruje dopingovú čistotu svojich výrobkov. Optimálne riešenie je požívať preparáty, na ktorých je priamo uvedené, že neobsahujú látky zahrnuté v Zozname zakázaných látok WADA.

Vzhľadom na nestrannosť nie je možné uviesť žiadne konkrétne preparáty alebo firmy, ktoré takto svoje produkty označujú a zostáva na športovcoch - spotrebiteľoch, aby sa na trhu doplnkov zorientovali a žiadali u distribútorov "čisté" doplnky, ktoré sú takto aj jednoznačne označené.

Pri rozhodovaní o tom, ktorej firme alebo preparátu dať prednosť, je vhodné si uvedomiť, že prítomnosť zakázaných látok v doplnkoch výživy môže mať dvojaký pôvod. Môže ísť o náhodnú prítomnosť zakázanej látky, ktorá pochádza z nedokonalého procesu spracovania, výroby alebo z iného dôvodu. Vážnejším prípadom môže byť zámerné primiešanie zakázanej látky na zvýšenie účinnosti doplnku výživy. Je pochopiteľné, že primiešanie lacného anabolického steroidu enormne zvýši účinnosť málo kvalitného bielkovinového alebo aminokyselinového doplnku, ktorý môže potom práve cenou konkurovať výrobkom renomovaných firiem.

Preto na konkrétnu otázku športovca, či môže svoj preparát užívať, nie je žiaľ SADA schopná dať odpoveď so zárukou, pokiaľ výrobca neudáva dopingovú čistotu svojich výrobkov. Aj keď nie je na výrobku uvedená prítomnosť žiadnej zakázanej látky, treba mať na pamäti uvedenú možnosť znečistenia, pokiaľ výrobca neuvádza, že výrobok zakázané látky neobsahuje. Antidopingová agentúra nedokáže dať športovcom žiadnu konkrétnejšiu odpoveď alebo záruku. Záruku môže poskytnúť jedine výrobca, nie ktorákoľvek antidopingová organizácia.

 

 

icon
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img