Patrí marihuana na zoznam zakázaných látok alebo nie?

10.10.2022
Túto otázku si nekladú už len športovci, ale čoraz častejšie aj laici. Hoci mnohí by marihuanu radi zo zoznamu zakázaných látok vyňali, tak skoro k tomu zrejme nedôjde. Užívanie marihuany totiž odporuje športovému duchu.

Kanabinoidy patria k skupinám látok, ktoré sú najčastejšie detegované v pozitívnych vzorkách športovcov. Je to odraz spoločnosti alebo prečo ju športovci užívajú? Aj tomu sa venujú odborníci v najnovšom podcaste Antidopingovej agentúry SR (SADA).
Hoci marihuana je na zozname zakázaných látok, aj samotná Svetová antidopingová agentúra (WADA) vníma rozdiel medzi príležitostným a pravidelným užívaním. Hladina aktívnych látok vo vzorke, ktorá je potrebná na pozitívny test v súťaži, je totiž nastavená tak, že zodpovedá pravidelnému a nie jednorazovému užitiu drogy. 

Aký trest hrozí za užitie marihuany?
Pri spoločenských drogách - kam patria aj kokaín, extáza či heroín - sa totiž predpokladá, že športovci ich užívajú z iných dôvodov, ako je zvýšenie športového výkonu. „Po novom sa už posudzuje inak stupeň miery zavinenia. V praxi to znamená, že ak by športovec dokázal užitie látky mimo súťaže, navyše bez zámeru zlepšenia športového výkonu, dostane automaticky trest 3 mesiace a nie viac. Ak bude ochotný pristúpiť na odvykaciu kúru alebo bude súhlasiť s návštevou psychológia, trest môže byť znížený len na 1 mesiac. Platí to len v prípade, keď športovec vie dokázať, že látku neužil počas súťaže a nemal zámer ovplyvniť svoj športový výkon,“ vysvetľuje Tomáš Pagáč, vedúci oddelenia testovania a prevencie SADA. Prečo teda marihuana zostáva na zozname zakázaných látok? „Športovci sú vzormi spoločnosti, pre mnohých začínajúcich športovcov sú doslova hrdinami. Užívanie marihuany je v rozpore so športovým duchom a netreba zabúdať ani na zdravotné riziká. Výška trestu je však výrazne nižšia ako pri zakázaných látkach, ktorými si športovci pomáhajú k zvyšovaniu výkonu,“ zdôrazňuje Tomáš Pagáč.  

Nebezpečenstvo marihuany? Každý na ňu reaguje inak!
Hoci medzi určitými skupinami prevláda názor, že marihuana nie je nebezpečná, opak je pravdou. Tak ako pri ostatných drogách, aj v tomto prípade môže každý zareagovať na marihuanu inak a nesúvisí to len s telesnou konštrukciou tela. Nebezpečenstvo spočíva aj v tom, že zmení vnímanie užívateľa. V prípade predispozícií dokonca môže spustiť psychiatrické diagnózy. „Pri užívaní týchto látok môže človek zažívať oneskorenú reaktivitu, môže mať zhoršenú koordináciu, zníženú schopnosť rozhodovania sa a to často vedie k nehode alebo úrazu,“ hovorí Kristián Slíž, farmaceut a doktorand Toxikologického a antidopingového centra Univerzity Komenského v Bratislave.  
THC môže mať tri druhy účinkov – stimulačný alebo naopak utlmujúci a takisto halucinogénny až psychadelický. „Mimoriadne záleží na dávke, že ktorý z účinkov sa prejaví. Najčastejší je halucinogénny, no pokojne sa môžu prejaviť aj všetky tri v rôznych pomeroch. Nebezpečie marihuany spočíva aj v tom, že na každého pôsobí inak, niekedy až nevyspytateľne. Existujú štúdie, ktoré dokazujú, že marihuana môže ovplyvňovať dokonca aj šoférovanie a to tým, že užívateľ má spomalené reakcie,“ upozorňuje Tomáš Pagáč.  

Kedy môže THC pomôcť športovcovi?  
Lieky s obsahom THC sa najčastejšie používajú pri liečbe nechutenstva alebo neuropatickej bolesti. WADA v tomto prípade udeľuje terapeutické výnimky, no na Slovensku žiadny z týchto liekov registrovaný nie je.
Napriek tomu, že marihuanu nepomáha športovcovi zvyšovať jeho výkon, v niektorých prípadoch by mu mohla pomôcť. „Spomínaná situácia môže nastať vtedy, keď športovcovi funguje telo, no nefunguje mu myseľ. Napríklad ak má problém so stresom, kanabinoidy môžu znížiť pred súťažné napätie a úzkosť. Zároveň môžu prispievať k zníženiu zápalu, k uvoľneniu stuhnutých svalov, takisto môžu pomáhať napríklad pri neuropatickej bolesti. Pomer výhod a rizík pre športovca však nie je taký, prečo by ich mal užívať pred súťažou,“ vysvetľuje Kristián Slíž. 

Športovci a marihuana
O tom, že užitie marihuany môže skomplikovať situáciu dokonca aj najväčším hviezdam sa v minulosti presvedčil legendárny plavec Michael Phepls. Po tom, ako ho vyfotili na párty s marihuanovou cigaretou nasledoval trojmesačný zákaz činnosti a prišiel o časť prémií. Hoci išlo mimosúťažné užitie drogy, hlavným argumentom bol práve fakt, že Phelps je vzorom a hrdinom pre mnohých mladých športovcov. 
V živej pamäti máme tiež prípad americkej šprintérky Sha'Carri Richardsonovej, ktorá pre pozitívny test prišla o štart na olympijských hrách v Tokiu. Podľa svojich slov marihuanu užila rekreačne po smrti matky.  
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img