Majú športovci obmedzenia pri príjme vitamínov?

01.03.2021
Počas chrípkovej sezóny, ale aj v priebehu pandémie ochorenia Covid-19, množstvo ľudí siahlo po zvýšených dávkach vitamínov. Výnimkou nie sú ani športovci, môžu mať nejaké obmedzenia pri ich príjme?
Vitamíny si náš organizmus nedokáže vytvoriť sám, preto by mali byť súčasťou našej stravy. „Vitamíny sú esenciálne zlúčeniny, ktoré vo funkcii kofaktorov riadia aktivitu enzýmov v našom organizme. To znamená, že môžu ovplyvňovať priebeh metabolických dejov na úrovni bunky, tkaniva, orgánu, sústavy orgánov a napokon celého organizmu,“ uviedol Kristián Slíž, farmaceut z Univerzity Komenského v Bratislave.

Zvýšená dávka u športovcov
Pri zdravom životnom štýle, ktorý by mal byť u športovcov samozrejmosťou, je príjem vitamínov nevyhnutný. „Pre športovcov sú nevyhnutné všetky vitamíny, a to v správnej miere. Ich prebytok alebo nedostatok sa prejaví odchýlkou od normálneho priebehu životných funkcií, ktorá môže ovplyvniť zdravie a výkonnosť organizmu,“ vysvetlil Slíž.
Napríklad vitamín C, ktorý je dôležitý pre správnu činnosť imunitného systému a ochranu buniek pred oxidačným stresom, by mali športovci prijímať vo zvýšenej dávke. „V porovnaní s bežnou populáciou sú športovci takmer neustále v období nadmernej fyzickej námahy, a tak sa u nich nárok na denný príjem vitamínu C zvyšuje na 250 až 1000 miligramov denne,“ prezradil farmaceut.

Ďalším dôležitým vitamínom v ľudskom tele je vitamín D. Jeho nedostatok je u populácie bežný a výnimkou nie sú ani športovci. „Biochemické vyšetrenie stavu zásob vitamínu D v organizme je u športovcov odporúčané aspoň raz ročne,“ tvrdí Slíž. Jeho príjem je o niečo dôležitejší počas zimných mesiacov, kedy máme obmedzený prístup k slnečnému žiareniu. „Toto je krok, ktorý môže prispieť k prevencii zranení, optimálnemu fungovaniu kostrovo-svalového aparátu a imunitného systému,“ dodáva.

Strava vs. doplnky výživy
Vitamíny je možné prijímať priamo zo stravy alebo prostredníctvom výživových doplnkov. Športovci majú na výber po čom siahnu, je však dôležité o danom výživovom doplnku vedieť všetko potrebné. „Žiadny z vitamínov nie je zaradený do zoznamu zakázaných látok.. Kontaminácia výživových doplnkov s obsahom vitamínov zakázanými látkami je síce zriedkavá, ale nie je vylúčená,“ upozornil Slíž.

Farmaceut športovcom radí, aby si v prípade nejasností ohľadom zloženia doplnku stravy vyhľadali kontakt na jeho výrobcu: „Nejasná alebo žiadna odpoveď predstavuje signál, že daný výživový doplnok môže byť kontaminovaný.“
S príjmom niektorých vitamínov to však netreba preháňať. „Nadbytok vitamínov rozpustných v tukoch sa ukladá do rôznych tkanív, na ktoré môže pôsobiť toxicky. Dlhodobé užívanie vitamínu B6 v obrovských množstvách môže narušiť funkciu periférnej nervovej sústavy,“ varoval na záver Kristín Slíž.
 
icon
  • img
  • img
  • img
  • img