Zakázané látky a metódy

Zakázané látky

V nasledujúcej tabuľke Vám chceme v skratke priblížiť, koľko rôznych skupín zakázaných látok existuje, prečo sa zneužívajú, ako aj prečo sú zakázané a ako môžu negatívne ovplyvniť zdravie (nielen) športovca.
Krátky prehľad DOPINGU


Trvalo zakázané látky

S1. Anabolické látky
Anabolické látky sú spolu s erytropoetínom jedny z najrozšírenejších a dobre známych dopingových látok. V posledných rokoch sa vyvíjajú citlivejšie metódy analýzy s možnosťou detekcie týchto látok aj po dlhšom čase od ich užitia.
Anaboliká pod lupou
S1. Anaboliká
Anabolika - úvod
Andarín
Androsténdión

Boldenón
Klenbuterol
Klostebol
Nandrolón
Ostarín
Stanozol
Testosterón
Trenbolón

S2. Peptidové hormóny, rastové faktory, príbuzné látky a mimetiká

Kategória peptidových hormónov, rastových faktorov a príbuzných látok zahŕňa látky s variabilnou štruktúrou a širokým spektrom účinkov. Vo všeobecnosti ide o proteíny, ktoré sa prirodzene tvoria v ľudskom organizme a majú úlohu chemických poslov so stimulačným účinkom ovplyvňujúci produkciu ďalších látok.
S2. Erytropetín  
S2. Rastový hormón
S2. EPO a peptidové hormóny

EPO
Látky zvyšujúce hladinu GH
Rastový hormón
H7379 (umelý hemoglobín)

S3. Beta-2 agonisty

Beta-2 agonisty, známe aj ako beta-2 adrenergné agonisty, sa využívajú na liečbu astmy pretože ovplyvňujú rozšírenie dýchacích ciest. V prípadoch, keď športovec musí užívať tieto látky na liečbu astmy, je potrebné udelenie terapeutickej výnimky (TUE). 
S3. Higenamín
S3. Beta-2 agonisty
Higenamín

S4. Hormóny a metabolické modulátory

V tejto skupine je zakázaných päť skupín látok: Inhibítory aromatázy, selektívny modulátory estrogénových receptorov, iné antiestrogénne látky, látky modifikujúce funkcie myostatínu a metabolické modulátory.
S4. Hormonálne a metabolické modulátory 
S4. Inzulín
GW1516
Inhibítory aromatázy
Meldónium
Modulátory - úvod

S5. Diuretiká a iné maskovacie látky

Táto kategória okrem diuretík zahŕňa taktiež látky, ktoré by mohli modifikovať odobranú vzorku krvi alebo moču športovca, a tak ovplyvniť elimináciu zakázanej látky alebo maskovať jej prítomnosť vo vzorke.
S5. Diuretiká
Diuretiká a maskovacie látky - úvod
Amilorid
Expandery plazmy
Furosemid

Látky zakázané počas súťaže

S6. Stimulanciá
Kategória stimulancií (psychostimulanciá alebo sympatomimetiká) zahŕňa látky, ktoré majú krátkodobý účinok na zlepšenie športového výkonu a nálady.
S6. Stimulanciá
Synefrín
Kofeín
Nikotín
Efedrín, pseudoefedrín
Metylhexánamín
Sibutramín
DMAE

S7. Narkotiká

Zoznam zakázaných látok hovorí o väčšine analgetík z rodiny opiátov ako o narkotikách alebo narkotických analgetikách. Typickými príkladmi sú morfín, heroín a metadón.
S7. Narkotiká

S8. Kanabinoidy
Kanabinoidy sú zakázané počas súťaže vo všetkých športoch. Sú dostupné na čiernom trhu vo forme marihuany (sušené kvety a listy), hašiša (živica z kvetov) alebo vo forme koncentrovaného oleja.
S8. Kanabinoidy

S9. Glukokortikoidy
Pojem kortikosteroidy označuje skupinu látok, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele, ako aj syntetické látky s rôznym spektrom účinku.
S9. Glukokortikoidy

P1. Beta-blokátory
Beta-blokátory patria do skupiny sympatolytík. Inhibujú účinky stresových hormónov adrenalínu a noradrenalínu, v dôsledku čoho majú relaxačný účinok na srdce i hladké svaly ciev. Pozitívne pôsobia aj pri úzkostných stavoch a svalovom trase. Beta-blokátory sú zakázané len v určitých športoch.
P1. Beta-blokátory

Riziká užívania zakázaných látok

Zakázané metódy

M1. Manipulácia s krvou alebo krvnými zložkami
Zásoby, resp. dostupnosť kyslíka môžu zvyšovať rôzne látky alebo metódy, medzi ktoré patrí krvný doping, ako aj podanie syntetických nosičov kyslíka alebo látok, ktoré dopravia kyslík do tkanív.
M1. Manipulácia s krvou

M2. Chemická a fyzikálna manipulácia
Zoznam zakázaných látok a metód WADA zakazuje manipuláciu, alebo akýkoľvek pokus o manipuláciu resp. falšovanie, s úmyslom zmeny integrity a platnosti odobratej vzorky počas dopingovej kontroly.

M3. Génový doping
Génový doping je nová forma dopingu, ktorá bude v budúcnosti predstavovať nový prístup k ovplyvneniu športového výkonu. Génový doping je zakázaný, a WADA sa snaží vyvíjať spoľahlivé metódy detekcie na odhalenie takejto formy dopingu.
M3. Génový doping

Ďalšie informácie


Krvný doping
Krvný doping a použitie synteticky vyrobeného (rekombinantného) EPO zvyšuje počet červených krviniek. Umelé alebo prirodzené zvýšenie hodnoty hematokritu na 60 % a viac je spojené s akútnymi zdravotnými rizikami.
Krvný doping

Analýza vzoriek
Športovcom sa počas i mimo súťaže odoberajú vzorky moču a krvi, ktoré sa v akreditovaných antidopingových laboratóriách následne testujú na zakázané látky. Na tento účel sa používajú rôzne analytické metódy.
Analýza vzoriek

icon
  • img
  • img
  • img
  • img